• OKKA Grandio: The new chic of Turkish coffee machines

    With great technology and modern design, it is the best of OKKA series yet.

Design Turkey Good Design Award 2018
Plus X Award 2018 for Design & Functionality
Design Turkey Good Design Award 2018
Plus X Award 2018 for Design & Functionality

Arzum OKKA Grandio

Fully Automated Turkish Coffee Machine

“As a team, I believe we managed to fuse an old culture with a unique and very inspiring approach.”

Mehtap YıldızMarketing and Product Development Director

Türk Kahvesi Geleneğinin Teknolojik ve Modern Yorumu: Arzum Okka Grandio

Technological and Modern Interpretation of Turkish Coffee Tradition: Arzum Okka Grandio

Arzum marka kimliği ve Okka kahve ürün ailesi ile uyumlu olarak tasarlanmış Arzum Okka Grandio, geçmişten günümüze kültürümüzde çok önemli bir yer tutan Türk kahvesi geleneğini teknoloji ile birleştireren, pişirme işlemini kolaylaştırıran, ideal tat ve ideal köpük sağlamayı hedefleyen, kompakt, elektrikli bir Türk Kahvesi makinesidir.

Arzum Okka Grandio, designed with Arzum brand identity and Okka coffee product family, is a compact Turkish Coffee machine that combines the Turkish coffee tradition with a very important place in our culture from the past to the present.

Güncel ve yalın

Trendy and elegant

Güncel tasarım trendlerine uygun olarak yalın ve zarif bir form diline sahip olan Arzum Okka Grandio, Okka Minio’nun tasarım yaklaşımıyla ele alındı ve üstün kalite elde etmek için tasarım ve fonksiyon açısından geliştirildi. Ürün, hem işlevsel beklentileri tatmin edecek hem de estetik beğenileri karşılayacak şekilde tasarlandı.

In accordance with current design trends, Arzum brand identity and Okka coffee product family, Arzum Okka Grandio is designed with a simple and elegant form language. The design of Okka Grandio is originated from Okka Minio and developed in terms of design and function to achieve premium quality. We designed the product to satisfy both function and aesthetics expectations of the target audience.

Arzum Okka Grandio Design Sketches
Arzum Okka Grandio Design Sketch
Arzum Okka Grandio Design Sketch
Arzum Okka Grandio Design Interface Animation

Kompakt ve teknolojik

Compact and technological

Kompakt tasarımı sayesinde, tezgahlarda az yer kaplar ve küçülen yaşam alanlarında da kullanıma uygundur. Yüksek kaliteli algısını arttırmak için, LED aydınlatmalı dokunmatik panel kullamıştır. Pişirme sırasında ortam aydınlatma özelliğine sahiptir. Arzum Okka Grandio, tasarlanırken akışkan pürüzsüz yüzeyler, rafine edilmiş detaylar, dayanıklı parçalar ve kaliteli malzemelerin kullanımı ön görüldü.

Thanks to its compact design Okka Grandio occupies small space on counters. In order to enhance the high quality perception on the user, led illuminated touch panel, ambient lighting during cooking, clean surfaces, refined details, durable components and quality materials are used in the product.

Farklı mutfak konseptleri için farklı renk seçenekleri!

Different color options for different kitchen concepts!

Ürünün, farklı mutfak konsept ve renklerine uyum sağlaması ve farklı zevklere sahip geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi için farklı renk alternatifleri üzerinde çalışıldı. Yüksek kaliteli malzemeler ve dayanıklı bileşenler ürün içerisinde kullanılırken, mekanik parça tasarımlarında üretim ve montaj kolaylığı göz önünde bulunduruldu.

Compared to its competitors, the low cooking power which is optimized for braising, it provides ideal taste and ideal froth. The product offers different color alternatives to customers in order to comply with different kitchen concepts and colors, aiming to address a large group of users with different tastes. High quality materials and durable components are used in the product whereas ease of production and assembly are considered in mechanical part designs.

Arzum Okka Grandio Turkish Coffee Machine CMF Design

Arzum Okka Grandio, Türk kahvesi geleneğini teknolojiyle birleştiren, modern tasarımıyla bu geleneği sürdürmeyi amaçlayan yeni nesil Türk kahvesi makinesidir.

Arzum Okka Grandio is a new generation Turkish coffee machine that combines Turkish coffee tradition with technology and aims to maintain this tradition with its modern design.

Similar Products